اخبار

چند کیلومتر تا محشر پاییز در حوالی تهران

در روزهای آخر پاییز کجا برویم؟

در روزهای آخر پاییز کجا برویم؟
هوای این روزهای پایتخت طربناک می زند. اگر تنها چند کیلومتر از پهنه آن دور شوید با جنگل ها و کوهپایه هایی رو به رو می شوید که زیبایی شان در این هوای پاییز زده هوش و حواس برای تان نمی گذارد. اگر طالب مسیرهای بکر گردشگری درروزهای باقیمانده از این فصل هزار رنگ هستید گزارش پیش رو به کارتان می‌آید.
 
 
گروه تفریح و نشاط؛ معصومه اصغری: برای رفتن به اعماق جنگل ها و یک کوهپیمایی درست و درمان تنها راه پیش‌روی‌تان برنامه ریزی برای یک سفر چند روزه نیست. خیلی ساده و بی دغدغه می‌توانید به همراه خانواده‌تان یک کوهپیمایی و جنگل گردی نیمروزه دراطراف تهران را تجربه کنید. برای رفتن به این جنگل های دامنه‌ای قید همراه بردن وسایل دست و پا گیر را بزنید. لباس گرم اما سبک بپوشید. به کفش مناسب کوهپیمایی هم نیازدارید. پس دور تنبلی و بی حوصلگی را هم قلم بگیرید.
 
 
دشت لار،کوهپيمایی تا پای دریاچه
 
آن هایی که دل به دامنه های قله دماوند و دشت های پایین دستش داده اند خیلی خوب با تصاویر رویایی دشت لار آشنا هستند. پهنه ای که برای رسیدن به آن باید به دل جاده آبعلی بزنید و بعد از آن مسیری را به سمت کوهپایه در پیش بگیرید. هر چند بهترین فصل برای بودن در کنار دریاچه لار و دشت شقایق های معروفش دو ماه ابتدایی سال است اما تماشای دریاچه در ماه های پاییزی وقتی در حلقه سبک و ناپایداری از مه قرار گرفته هم به همان اندازه زیباست که در بهار. این پارک علاوه بر دارابودن گونه‌های مختلف و منحصر به فرد جانوری و گیاهی ، دریاچه زیبا و آرامش بخشی دارد و برای اغلب طبیعت دوستان تجربه جالبی محسوب می‌شود.  پارک لار در 25 کیلومتری شمال شرقی تهران واقع شده است. بهترین مسیر دسترسی به این دشت و دریاچه بزرگراه پردیس و بعد از آن ورود به جاده تهران _آبعلی است.
 
 7 محور برای یک کوهپیمایی دلپذیر
 
خیلی سال است که تهرانی ها  از 7 محور اصلی و و فرعی خود را به دامنه های البرز می رسانند. ساماندهی این مسیر ها با هدف جذب گردشگر و تعبیه مسیر هایی با امکانات مناسب برای حضور کوه پیمایان با موفقیت انجام شده است. دیواره جنوبی البرز در شهر تهران از سمت شمال غرب آغاز و به شمال شرقی آن منتهی می‌شود.
 

 
در این میان 7 محور کوهپیمایی شامل دربند، درکه، توچال، گلابدره، کلک چال، رحمان آباد و دارآباد به همراه قله‌های کوچک و بزرگ آنها قرار دارد و هر روز به ویژه در انتهای هفته شهروندان مشتاق و علاقه مندان طبیعت را به سمت خود جلب می‌کند. این خط راس در ماه های پاییز آب و هوای متغیری دارد. پس قبل از حرکت اطلاعات جوی را از سامانه 134 هواشناسی استعلام کنید تا تجربه گردشگری خوبی در این مسیر های کوهپایه ای داشته باشید. برای رسیدن به ابتدای این راس باید وارد بزرگراه شهید چمران و خیابان یمن شوید و به انتهای خیابان ولنجک بروید.
 
 
پارک ملی ورجین
 
شاید باورش کمی سخت باشد که در فاصله 15 کیلومتری تهران جنگلی با انبوه گونه های گیاهی و جانوری قرار گرفته باشد.پارک ملی ورجین  با 28 هکتار مساحت در فاصله 15 کیلومتری شمال شرقی پایتخت قرار دارد و دسترسی به آن از مسیر جاده لشگرک امکان پذیر است. این ناحیه از پوشش طبیعی و جانوری مطلوبی برخوردار بوده و در فهرست جنگل‌های ارزشمند استان تهران ثبت شده است. برای ورود به جاده لشگرک ابتدا باید وارد بزرگراه ارتش شوید. ورجین در سال های گذشته برای ورود گردشگران مورد ساماندهی قرار گرفته و دسترسی به امکانات آن ساده تر شده است.
 
 
 جنگل قوچک
 
پاییز در این جنگل وسیع و فراخ معنای هزار رنگی اش را پیدا می کند. واقعیت این است که اگر بدون دوربین عکاسی به این جنگل بروید و امکان ثبت طبیعت زیبای آن را نداشته باشید حتما حسرت آن تا مدت ها همراه شما خواهد بود. این زیستگاه با 200 هکتار مساحت یکی دیگر از مناطق حفاظت شده تهران است و در دهه 70 به فهرست جنگل‌های ملی ایران پیوست. جنگل قوچک با دارابودن گونه‌های گیاهی متنوع مانند کاج ، چنار ، بادام کوهی، داغداغان، سنجد، تنگرس، گز، ارزن، سماق، سیاه‌دلیک ، گوجه وحشی و زالزالک شرایط ویژه‌ای دارد. فراموش نکنید ورود هفتگی شهروندان به این منطقه تفرجگاهی از مسیر جاده سوهانک به لواسان بلامانع است. از جاده لشگرک می توانید به این جنگل زیبا پاگشا شوید.
 
 
 شهرستانک، استان البرز
 
این روستا در شمال غربی ارتفاعات توچال قرار دارد و دارای مناظر دیدنی طبیعی و تاریخی بسیاری هم چون عمارت ناصرالدین شاه قاجار است. آب و هوای شهرستانک در اغلب فصول سال سرد و از اواخر بهار تا پایان تابستان معتدل است. ولی در پاییز حتما باید با لباس گرم مهمان آن شوید. بنابر اسناد تاریخی سابقه این روستا به قرن ششم هجری قمری می‌رسد. یادتان باشد در فاصله 8 کیلومتری شهرستانک، روستای زیبای  گچسر قرار دارد. بهترین راه دسترسی به این روستا پیمودن جاده چالوس تا دو راهی آسارای است.
 

 
زیستگاه خارتوران، استان سمنان
 
این زیستگاه با مساحت بیش از یک میلیون و 470 هزار هکتار در اوایل دهه 50 به عنوان بزرگترین منطقه حفاظت شده تحت مدیریت سازمان محیط زیست درآمد و در سال ۱۳۵۵ قسمتی از آن به پناهگاه ویژه حیات وحش تبدیل شد. در همان سال‌ها بود که مجموعه توران از طرف دفتر یونسکو سازمان ملل لقب « ذخیرگاه زیست کره » را دریافت کرد. بخش وسیعی از منطقه خار توران در سال ۱۳۸۱ به پارک ملی تبدیل شد و هم چنان در برنامه حفاظتی سازمان محیط زیست قرار دارد.
 
 
 پلنگ دره، استان قم
 
این منطقه حفاظت شده با 173 هزار هکتار مساحت در بین مناطق مهم شکار ممنوع کشور قرار دارد که علاوه بر وجود گونه‌های متنوع جانوری زیست گاه بیش از 700 گونه مهم گیاهی است. این پهنه حفاظت شده 3 منطقه کهک، دشت مسیله و کهندان را در بر می‌گیرد. در پلنگ دره دوربین‌های آنلاین نظارتی فعالیت‌های این زیستگاه را به دقت زیر نظر دارند. رود گردشگران به این دره زیبا آزاد است و می توانید از تماشای رد پای پاییز در این زیست گاه گیاهی و جانوری زیبا لذت ببرید.
 
۲۰ آذر ۱۳۹۸ ۰۹:۲۷
خبرگذاری فارس |
تعداد بازدید : ۹۶۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید