» بازنشستگان فرهیخته

بازنشستگان فرهیخته

                                                          حبیب قاسمی :نویسنده و پژوهشگر

وی به سال 1349  هـ ش در شهر برازجان به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی ، . وی به سال 1349  هـ ش در شهر برازجان به دنیا آمد. پس از  پایان تحصیلات دانشگاهی به عنوان دبیر زبان و ادبیات فارسی دبیرستان ها و مراکز پیش دانشگاهی برازجان مشغول به خدمت گردید.  قاسمی در زمینه تحقیق و پژوهش و تالیف تلاش جدی دارد و تا کنون ده اثر از خود را به چاپ رسانده که مورد استقبال در سطح کشور قرار  گرفته بصورتی که تعدادی از کتاب ها در بازار کتاب کمیاب شده است آثار چاپ شده از ایشان بهه ترتیب سال چاپ عبارتند از :جغرافیای عمومی دشتستان سال 1377- قطره ای از دریا    مشاعره 1380-جغرافیای تاریخی دشتستان 1382-سفرنامه از ساحل بوشهر تا ساحل مدیترانه 1383-بزم بهشتیان دوجلد1383-چاوش نامه 1386-تاریخ آموزش و پرورش دشتستان 1389

 

امه مردم جنوب نیز می باشد
 

 احمد آرام : نویسنده و پژوهشگر

احمد آرام متولد 1330 بوشهر و ساکن شیراز است. از شانزده سالگی فعالیت هنری­اش را آغاز کرده و در 18 سالگی اولین داستانش به نام (انعکاس) را در مجله­ی فردوسی منتشر کرده است. آرام کار تئاتر را در 1349 و با نمایشنامه ضد آمریکایی(سقوط) آغاز کرده و در سال 1350 به دنبال جستجوهای تئاتری­اش به تهران مهاجرت کرده و به واسطه­ی آشنایی با رضا قاسمی، به کارگاه نمایش و گروه(اهریمن) آشور بانیپال بابلا پیوسته است.   احمد آرام سال 1358 برای تحصیل در رشته ی سینما به (مدرسه سینمایی رُم) می رود اما به دلایلی موفق به اتمام تحصیلات نمی شود. اولین کتاب احمد آرام در سال 1379 به نام(غریبه ای در بخار نمک) در شیراز منتشر شد و سال 83 توسط انتشارات نیم نگاه تجدید چاپ گردید. دیگر آثار احمد آرام تا به امروزعبارتند از: رمان (مرده ای که حالش خوب نیست- افق 1383) مجموعه داستان(آنها چه کسانی بودند-افق) رمان(بداهه گویی های حلزون پیر-افق) رمان(کسی ما را به شام دعوت نمی کند-افق) رمان(همین حالا داشتم چیزی می گفتم-چشمه1389) رمان(کافی شاپ لوک) مجموعه داستان(به چشم های هم خیره شده بودیم-1390 کتابسرای تندیس) رمان(تربیت کننده سگ ماهی-نشر آسان) نمایشنامه(صداهای نزدیک و در عین حال بسیار دور از صفدر و صفورا، دوچرخه و سینما- 1388 نوح نبی) نمایشنامه (خانه ی تلخ-1388 نوح نبی) نمایشنامه (این یارو آنتیگونه-1388 نوح نبی)

 

 عبدالکریم مشایخی : نویسنده و پژوهشگر

دکتر عبدالکریم مشایخی در سال ۱۳۳۴ در بوشهر متولد شد.
تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در زادگاهش سپری کرد و برای ادامه تحصیل در رشته تاریخ راهی دانشگاه تبریز شد.

وی پس از اخذ لیسانس به استخدام اداره آموزش و پرورش استان بوشهر درآمد و در مدارس مختلف به تدریس پرداخت.ایشان در سال ۱۳۷۵ موفق به اخذ کارشناسی ارشد در رشته ی تاریخ عمومی جهان و در سال ۱۳۸۴موفق به دریافت درجه دکترا در رشته تاریخ ایران دوران اسلامی از دانشگاه تبریز شد.از دکتر عبدالکریم مشایخی تاکنون حدود بیست جلد کتاب و ده ها مقاله در زمینه های بوشهر شناسی،تاریخ معاصر ایران و خلیج فارس منتشر شده است.

 

عبدالکریم نیسنی : نویسنده و روزنامه نگار

عبدالکریم نیسنی متولد 1328 بوشهر جانباز هشت سال دوران دفاع مقدس و بازنشسته شهرداری می باشد این جانباز هنرمند سر دبیر هفته نامه نخل جنوب و از نویسندگان پیشکسوت عرصه ادبیات داستانی و مطبوعات است. او همچنین به عنوان پژوهشگر برگزیده جشنواره طنزوک در سال 90 انتخاب شد.

غلامرضا کرمی : نویسنده و روزنامه نگار

غلامرضا کرمی از خانواده های معظم شهدا، فرهنگی بازنشسته، شاعر و نویسنده چندین کتاب، هم اینک مدیرمسئولی هفته نامه دریادلان را برعهده دارد.

 

 زنده یاد سید محمد رضا هاشمی زاده : شاعر

سید محمدرضا هاشمی زاده از شاعران پارسی زبان، فرزند مرحوم سید مرتضی درسال ۱۳۳۰ خورشیدی در خورموج متولد شد. وی از شعرای بزرگ دشتی است که از دوران دانش آموزی به شعر و شاعری علاقه داشته و حاصل تلاش و زحمات این استاد عالی قدر در شش مجموعه شعر به نامهای “درنگه”، “از خاک تا افلاک”، “سوز و ساز”، “ساحت سرخ اجابت”، “شقایق های بیرم” و “شقایق های سال” به چاپ رسیده است.

 

 محمد غلامی :نویسنده و شاعر

محمد غلامی ـ متولد سال 1342 ـ اهل بنار آبشیرین دشتستان و معلم مدارس برازجان است. در قالب‌های کلاسیک، نیمایی و سپید و نیز به گویش محلی شعر می‌سراید. مجموعه شعر او به نام «ریشه‌های روز» شامل اشعار سپید و کلاسیک در سال 1375 از سوی انتشارات پروین منتشر شده است. اشعار و مقالاتش در مطبوعات محلی استان به چاپ رسیده است.

 

عبدالحسین کنین : نویسنده و پژوهشگر

عبدالحسین کنین در سال ۱۳۲۷ در بندر بوشهر متولد شد .تحصیلاتش را در زادگاهش سپری کرد . در سال ۱۳۴۸ در رشته ادبی دیپلم گرفت . در همین سال در دانشگاه اصفهان در رشته جغرافیای انسانی و سیاسی پذیرفته شد . در سال ۱۳۵۱ لیسانس گرفت . در سال ۱۳۵۲ به استخدام آموزش و پرورش در آمد و به مدت سی سال در دبیرستانها و مراکز تربیت معلم بوشهر تدریس کرد. در سال ۱۳۷۸ موفق به اخذ فوق لیسانس  در رشته جغرافیای انسانی ( گرایش برنامه ریزی شهری و روستایی ) از دانشگاه اصفهان شد . در سال ۱۳۸۱ نیز بازنشسته شد . آقای کنین از جمله مولفان کتاب ( جغرافیای استان بوشهر ) می باشد و در زمینه جغرافیا ، رساله ها و مقالاتی تالیف کرده است . کتاب ماهیان خلیخ فارس از تالیفات ایشان است.

 
علی اکبر قربانی: نویسنده و شاعر